CTS Electronic Components 416F3841XCSR
416F3841XCSR picture photo
Mfg. Part Number
416F3841XCSR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F3841XCSR.pdf
Availability of 416F3841XCSR
QUANTITY
416F3841XCSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3841XCSR
Internal Part NumberEIS-416F3841XCSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3841XCSR
Related Links416F38, 416F3841XCSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3841XCSR Details Description
Related parts for 416F3841XCSR
CONN HEADER 16POS .100 SGL datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRDG HV W/OSC 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 41POS datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf