CTS Electronic Components 416F3841XCSR
416F3841XCSR picture photo
Mfg. Part Number
416F3841XCSR
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F3841XCSR.pdf
Availability of 416F3841XCSR
QUANTITY
416F3841XCSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3841XCSR
Internal Part NumberEIS-416F3841XCSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3841XCSR
Related Links416F38, 416F3841XCSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3841XCSR Details Description
Related parts for 416F3841XCSR
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MCU ARM 512KB FLASH UFBGA datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf