CTS Electronic Components 416F38423ASR
416F38423ASR picture photo
Mfg. Part Number
416F38423ASR
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F38423ASR.pdf
Availability of 416F38423ASR
QUANTITY
416F38423ASR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38423ASR
Internal Part NumberEIS-416F38423ASR
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38423ASR
Related Links416F38, 416F38423ASR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38423ASR Details Description
Related parts for 416F38423ASR
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 330W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 6SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 9SRT datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf