CTS Electronic Components 416F38425ITT
416F38425ITT picture photo
Mfg. Part Number
416F38425ITT
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F38425ITT.pdf
Availability of 416F38425ITT
QUANTITY
416F38425ITT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38425ITT
Internal Part NumberEIS-416F38425ITT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)