CTS Electronic Components 416F38435AAR
416F38435AAR picture photo
Mfg. Part Number
416F38435AAR
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F38435AAR.pdf
Availability of 416F38435AAR
QUANTITY
416F38435AAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38435AAR
Internal Part NumberEIS-416F38435AAR
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38435AAR
Related Links416F38, 416F38435AAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38435AAR Details Description
Related parts for 416F38435AAR
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SGL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C 3.3KSPS 10MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 1.24A 93 MOHM SMD datasheet.pdf