CTS Electronic Components 416F38435AST
416F38435AST picture photo
Mfg. Part Number
416F38435AST
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F38435AST.pdf
Availability of 416F38435AST
QUANTITY
416F38435AST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F38435AST
Internal Part NumberEIS-416F38435AST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F38435AST
Related Links416F38, 416F38435AST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F38435AST Details Description
Related parts for 416F38435AST
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
26 PADDLEBOARD ASSY W/COVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf