CTS Electronic Components 416F384X2ATR
416F384X2ATR picture photo
Mfg. Part Number
416F384X2ATR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F384X2ATR.pdf
Availability of 416F384X2ATR
QUANTITY
416F384X2ATR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F384X2ATR
Internal Part NumberEIS-416F384X2ATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F384X2ATR
Related Links416F38, 416F384X2ATR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F384X2ATR Details Description
Related parts for 416F384X2ATR
SENSOR PRESSURE DIFF 4" H2O 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PWR 15MM 5POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN GROUND BLOCK FOR F PLUGS datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DSUB 62 F CRIMP HD G50 NM SS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf