CTS Electronic Components 416F40012ATR
416F40012ATR picture photo
Mfg. Part Number
416F40012ATR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F40012ATR.pdf
Availability of 416F40012ATR
QUANTITY
416F40012ATR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40012ATR
Internal Part NumberEIS-416F40012ATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40012ATR
Related Links416F40, 416F40012ATR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40012ATR Details Description
Related parts for 416F40012ATR
IC MMIC 1W POWER AMP 18-28GHZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC FLASH SER 4MB 50MHZ SPI 8SOIC datasheet.pdf