CTS Electronic Components 416F40012CLT
416F40012CLT picture photo
Mfg. Part Number
416F40012CLT
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F40012CLT.pdf
Availability of 416F40012CLT
QUANTITY
416F40012CLT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40012CLT
Internal Part NumberEIS-416F40012CLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40012CLT
Related Links416F40, 416F40012CLT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40012CLT Details Description
Related parts for 416F40012CLT
JUMPER-H9992TR/1853WH/H9992TR 5" datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.5MM GOLD SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 480VAC DC IN PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 120A 3TOWER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf