CTS Electronic Components 416F40022CST
416F40022CST picture photo
Mfg. Part Number
416F40022CST
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40022CST.pdf
Availability of 416F40022CST
QUANTITY
416F40022CST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40022CST
Internal Part NumberEIS-416F40022CST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40022CST
Related Links416F40, 416F40022CST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40022CST Details Description
Related parts for 416F40022CST
DIODE MODULE 1KV 90A datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 2B US8 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 16POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 M40 datasheet.pdf
RES SMD 10.9K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf