CTS Electronic Components 416F40023ILR
416F40023ILR picture photo
Mfg. Part Number
416F40023ILR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F40023ILR.pdf
Availability of 416F40023ILR
QUANTITY
416F40023ILR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40023ILR
Internal Part NumberEIS-416F40023ILR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40023ILR
Related Links416F40, 416F40023ILR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40023ILR Details Description
Related parts for 416F40023ILR
TRANS PNP 100V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 12A DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277VAC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34H/MC34M/MDM34H datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.1A 205 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SOT1061 datasheet.pdf