CTS Electronic Components 416F40025ALR
416F40025ALR picture photo
Mfg. Part Number
416F40025ALR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F40025ALR.pdf
Availability of 416F40025ALR
QUANTITY
416F40025ALR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40025ALR
Internal Part NumberEIS-416F40025ALR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40025ALR
Related Links416F40, 416F40025ALR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40025ALR Details Description
Related parts for 416F40025ALR
MODEM V.92 SERIAL DATA/FAX 3.3V datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.220" NYLON WHITE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 400W 400V datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SR BTS PC FT 11 ASY C datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
LED ASSY 0.480" 2X5 BLU DIFF 2LD datasheet.pdf
RES 137 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf