CTS Electronic Components 416F40025ALT
416F40025ALT picture photo
Mfg. Part Number
416F40025ALT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F40025ALT.pdf
Availability of 416F40025ALT
QUANTITY
416F40025ALT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40025ALT
Internal Part NumberEIS-416F40025ALT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40025ALT
Related Links416F40, 416F40025ALT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40025ALT Details Description
Related parts for 416F40025ALT
TRANS PNP 40V 6A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC MPU I.MX51 600MHZ 529BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.14A 160 MOHM datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG TERM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Full-Feature −48 V Hot Swap Controller IC datasheet.pdf