CTS Electronic Components 416F40033AAR
416F40033AAR picture photo
Mfg. Part Number
416F40033AAR
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F40033AAR.pdf
Availability of 416F40033AAR
QUANTITY
416F40033AAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40033AAR
Internal Part NumberEIS-416F40033AAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40033AAR
Related Links416F40, 416F40033AAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40033AAR Details Description
Related parts for 416F40033AAR
Crystal 40.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.28A SOT-563 datasheet.pdf