CTS Electronic Components 416F40033IST
416F40033IST picture photo
Mfg. Part Number
416F40033IST
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40033IST.pdf
Availability of 416F40033IST
QUANTITY
416F40033IST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40033IST
Internal Part NumberEIS-416F40033IST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40033IST
Related Links416F40, 416F40033IST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40033IST Details Description
Related parts for 416F40033IST
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE CARD DL 1MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 90 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf