CTS Electronic Components 416F400X2IAT
416F400X2IAT picture photo
Mfg. Part Number
416F400X2IAT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F400X2IAT.pdf
Availability of 416F400X2IAT
QUANTITY
416F400X2IAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F400X2IAT
Internal Part NumberEIS-416F400X2IAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F400X2IAT
Related Links416F40, 416F400X2IAT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F400X2IAT Details Description
Related parts for 416F400X2IAT
FIXED IND 3.3MH 35MA 39 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 40MHZ 24SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR64H/AE64M/HKR64H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 129TAPS QUAD 20QFN datasheet.pdf
OPTIC HOLDER LUXEON STAR 3/5 CLR datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
RJI CABLE AWG 22/7 TRAILING IP2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf