CTS Electronic Components 416F400XXADT
416F400XXADT picture photo
Mfg. Part Number
416F400XXADT
Brief Description
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F400XXADT.pdf
Availability of 416F400XXADT
QUANTITY
416F400XXADT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F400XXADT
Internal Part NumberEIS-416F400XXADT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F400XXADT
Related Links416F40, 416F400XXADT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F400XXADT Details Description
Related parts for 416F400XXADT
FILTER LINE .5MH 2.0A TYPE 16M datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100 TH HEADER datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 24POS datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOP datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
14000UF 100V 64X117 85C ST datasheet.pdf