CTS Electronic Components 416F40611AAR
416F40611AAR picture photo
Mfg. Part Number
416F40611AAR
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F40611AAR.pdf
Availability of 416F40611AAR
QUANTITY
416F40611AAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40611AAR
Internal Part NumberEIS-416F40611AAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40611AAR
Related Links416F40, 416F40611AAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40611AAR Details Description
Related parts for 416F40611AAR
CONN HEADER 40POS .100" STACKER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf