CTS Electronic Components 416F40611ADR
416F40611ADR picture photo
Mfg. Part Number
416F40611ADR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F40611ADR.pdf
Availability of 416F40611ADR
QUANTITY
416F40611ADR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40611ADR
Internal Part NumberEIS-416F40611ADR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40611ADR
Related Links416F40, 416F40611ADR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40611ADR Details Description
Related parts for 416F40611ADR
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8DIP datasheet.pdf
SHIELD PLATE TOP FOR ZX40 PLUG datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf