CTS Electronic Components 416F40611ALT
416F40611ALT picture photo
Mfg. Part Number
416F40611ALT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT
Datasheet Download
416F40611ALT.pdf
Availability of 416F40611ALT
QUANTITY
416F40611ALT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40611ALT
Internal Part NumberEIS-416F40611ALT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40611ALT
Related Links416F40, 416F40611ALT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40611ALT Details Description
Related parts for 416F40611ALT
TVS DIODE 33VWM 54.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SOD123 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC DESERIALIZER PROG 48TSSOP datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 0.6MH 26A datasheet.pdf