CTS Electronic Components 416F40611AST
416F40611AST picture photo
Mfg. Part Number
416F40611AST
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40611AST.pdf
Availability of 416F40611AST
QUANTITY
416F40611AST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40611AST
Internal Part NumberEIS-416F40611AST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40611AST
Related Links416F40, 416F40611AST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40611AST Details Description
Related parts for 416F40611AST
IC TX 868-928MHZ ASK/FSK 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY SSR 25A BUILT-IN CT M3 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf