CTS Electronic Components 416F40611CDT
416F40611CDT picture photo
Mfg. Part Number
416F40611CDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F40611CDT.pdf
Availability of 416F40611CDT
QUANTITY
416F40611CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40611CDT
Internal Part NumberEIS-416F40611CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40611CDT
Related Links416F40, 416F40611CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40611CDT Details Description
Related parts for 416F40611CDT
CONN RECEPT 120POS W/POST SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT-PLUG QD 80-TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.24A 79 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf