CTS Electronic Components 416F40612AAT
416F40612AAT picture photo
Mfg. Part Number
416F40612AAT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F40612AAT.pdf
Availability of 416F40612AAT
QUANTITY
416F40612AAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40612AAT
Internal Part NumberEIS-416F40612AAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40612AAT
Related Links416F40, 416F40612AAT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40612AAT Details Description
Related parts for 416F40612AAT
CONN SOCKET 10AWG 30GOLD CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf