CTS Electronic Components 416F40612ASR
416F40612ASR picture photo
Mfg. Part Number
416F40612ASR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F40612ASR.pdf
Availability of 416F40612ASR
QUANTITY
416F40612ASR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40612ASR
Internal Part NumberEIS-416F40612ASR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40612ASR
Related Links416F40, 416F40612ASR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40612ASR Details Description
Related parts for 416F40612ASR
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 14MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16MB 55NS 48BGA datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf