CTS Electronic Components 416F40613CTR
416F40613CTR picture photo
Mfg. Part Number
416F40613CTR
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F40613CTR.pdf
Availability of 416F40613CTR
QUANTITY
416F40613CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40613CTR
Internal Part NumberEIS-416F40613CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40613CTR
Related Links416F40, 416F40613CTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40613CTR Details Description
Related parts for 416F40613CTR
IC ADC 10BIT SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 10WSON datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 256RES 2M datasheet.pdf
TAPE VHB CLEAR 3/4" GEN PURPOSE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf