CTS Electronic Components 416F40613CTR
416F40613CTR picture photo
Mfg. Part Number
416F40613CTR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F40613CTR.pdf
Availability of 416F40613CTR
QUANTITY
416F40613CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F40613CTR
Internal Part NumberEIS-416F40613CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F40613CTR
Related Links416F40, 416F40613CTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F40613CTR Details Description
Related parts for 416F40613CTR
SCR NON-SENS 600V 16A TO-263 datasheet.pdf