CTS Electronic Components 416F4061XADT
416F4061XADT picture photo
Mfg. Part Number
416F4061XADT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F4061XADT.pdf
Availability of 416F4061XADT
QUANTITY
416F4061XADT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F4061XADT
Internal Part NumberEIS-416F4061XADT
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F4061XADT
Related Links416F40, 416F4061XADT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F4061XADT Details Description
Related parts for 416F4061XADT
AC/DC CNVRTR 5V 15V -5V -15V 55W datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 800MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
OB BTS STD 5 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf