CTS Electronic Components 416F4061XAKT
416F4061XAKT picture photo
Mfg. Part Number
416F4061XAKT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F4061XAKT.pdf
Availability of 416F4061XAKT
QUANTITY
416F4061XAKT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F4061XAKT
Internal Part NumberEIS-416F4061XAKT
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F4061XAKT
Related Links416F40, 416F4061XAKT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F4061XAKT Details Description
Related parts for 416F4061XAKT
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CNTRLR NVRAM 8-DIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG BLK/GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 62POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM 10% 0805 datasheet.pdf