CTS Electronic Components 416F4061XCTT
416F4061XCTT picture photo
Mfg. Part Number
416F4061XCTT
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F4061XCTT.pdf
Availability of 416F4061XCTT
QUANTITY
416F4061XCTT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F4061XCTT
Internal Part NumberEIS-416F4061XCTT
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F4061XCTT
Related Links416F40, 416F4061XCTT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F4061XCTT Details Description
Related parts for 416F4061XCTT
RES 24.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.25VWM 17VC SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH DATA 4 POS PARALLEL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 190MA 10.1 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 7POS datasheet.pdf