CTS Electronic Components 416F4061XCTT
416F4061XCTT picture photo
Mfg. Part Number
416F4061XCTT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F4061XCTT.pdf
Availability of 416F4061XCTT
QUANTITY
416F4061XCTT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F4061XCTT
Internal Part NumberEIS-416F4061XCTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40.61MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F4061XCTT
Related Links416F40, 416F4061XCTT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F4061XCTT Details Description
Related parts for 416F4061XCTT
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 10MHZ Z8500 CMOS SCC 40-DIP datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT GRN datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC MODULE DC/DC CONV 20A datasheet.pdf