CTS Electronic Components 416F44022IAT
416F44022IAT picture photo
Mfg. Part Number
416F44022IAT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F44022IAT.pdf
Availability of 416F44022IAT
QUANTITY
416F44022IAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F44022IAT
Internal Part NumberEIS-416F44022IAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency44MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F44022IAT
Related Links416F44, 416F44022IAT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F44022IAT Details Description
Related parts for 416F44022IAT
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS STR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TRANS POWER FOR LT3751 THRUHOLE datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP SILICON 0.8PF 50V 0402 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf