CTS Electronic Components 416F50012ITR
416F50012ITR picture photo
Mfg. Part Number
416F50012ITR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F50012ITR.pdf
Availability of 416F50012ITR
QUANTITY
416F50012ITR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F50012ITR
Internal Part NumberEIS-416F50012ITR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency50MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F50012ITR
Related Links416F50, 416F50012ITR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F50012ITR Details Description
Related parts for 416F50012ITR
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STACKER datasheet.pdf
040 III CAP ASSY 20P BRN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 1"W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 5.59A 21.3 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf