CTS Electronic Components 416F500X2ITR
416F500X2ITR picture photo
Mfg. Part Number
416F500X2ITR
Brief Description
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F500X2ITR.pdf
Availability of 416F500X2ITR
QUANTITY
416F500X2ITR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F500X2ITR
Internal Part NumberEIS-416F500X2ITR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency50MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F500X2ITR
Related Links416F50, 416F500X2ITR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F500X2ITR Details Description
Related parts for 416F500X2ITR
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 500VDC datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf