CTS Electronic Components 416F500XXCSR
416F500XXCSR picture photo
Mfg. Part Number
416F500XXCSR
Brief Description
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F500XXCSR.pdf
Availability of 416F500XXCSR
QUANTITY
416F500XXCSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F500XXCSR
Internal Part NumberEIS-416F500XXCSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency50MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F500XXCSR
Related Links416F50, 416F500XXCSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F500XXCSR Details Description
Related parts for 416F500XXCSR
BOX PLASTIC GRAY 5.5"L X 4.72"W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
MI 8DI-S SUBD PLUG IN CONN datasheet.pdf
GATE VALVE LOCKOUT DEVICE 6.5-10 datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
470UF 160V 18X40 datasheet.pdf