CTS Electronic Components 416F52011AAT
416F52011AAT picture photo
Mfg. Part Number
416F52011AAT
Brief Description
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F52011AAT.pdf
Availability of 416F52011AAT
QUANTITY
416F52011AAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F52011AAT
Internal Part NumberEIS-416F52011AAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency52MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F52011AAT
Related Links416F52, 416F52011AAT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F52011AAT Details Description
Related parts for 416F52011AAT
CONN RCPT 19POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN DIFF RA .200 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 22"W datasheet.pdf
SERVO DRIVE 5KW 240V 3PHA G-SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 130W 2 CHAN PQFN44 datasheet.pdf