Tamura 420AS20045
420AS20045 picture photo
Mfg. Part Number
420AS20045
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 20V 9W
Datasheet Download
420AS20045.pdf
Availability of 420AS20045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
420AS20045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420AS20045
Internal Part NumberEIS-420AS20045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series420AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output20VAC
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)9W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension1.83" L x 2.05" W x 2.84" H (46.5mm x 52.0mm x 72.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max9W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420AS20045
Related Links420AS, 420AS20045 Datasheet, Tamura Distributor
420AS20045 Details Description
Related parts for 420AS20045
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RCPT COVER SHELL SIZE 8 ANODIZE datasheet.pdf
8X PCIE CABLE ASSY datasheet.pdf
RES 147 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 90A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 150 OHM 16DRT datasheet.pdf