Tamura 420AS20045
420AS20045 picture photo
Mfg. Part Number
420AS20045
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 20V 9W
Datasheet Download
420AS20045.pdf
Availability of 420AS20045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
420AS20045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420AS20045
Internal Part NumberEIS-420AS20045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
Series420AS
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output20VAC
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)9W
No Load Power Consumption-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension1.83" L x 2.05" W x 2.84" H (46.5mm x 52.0mm x 72.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max9W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420AS20045
Related Links420AS, 420AS20045 Datasheet, Tamura Distributor
420AS20045 Details Description
Related parts for 420AS20045
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 7.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A TP-FA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A TO263-7 datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC datasheet.pdf