Rubycon 420BXW27MEFC10X30
420BXW27MEFC10X30 picture photo
Mfg. Part Number
420BXW27MEFC10X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420BXW27MEFC10X30.pdf
Availability of 420BXW27MEFC10X30
QUANTITY
420BXW27MEFC10X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420BXW27MEFC10X30
Internal Part NumberEIS-420BXW27MEFC10X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXW
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420BXW27MEFC10X30
Related Links420BXW27, 420BXW27MEFC10X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420BXW27MEFC10X30 Details Description
Related parts for 420BXW27MEFC10X30
CONN RECEPT HM R/A 2MM 110POS datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
LIMIT SWITCH FLEXIBLE ROD SPDT datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 2.7A HUSON6 datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X16 GR SN datasheet.pdf
FEMALE CRIMP 12 AWG 30 GOLD datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf