Rubycon 420BXW47MEFC10X45
420BXW47MEFC10X45 picture photo
Mfg. Part Number
420BXW47MEFC10X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420BXW47MEFC10X45.pdf
Availability of 420BXW47MEFC10X45
QUANTITY
420BXW47MEFC10X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420BXW47MEFC10X45
Internal Part NumberEIS-420BXW47MEFC10X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420BXW47MEFC10X45
Related Links420BXW47, 420BXW47MEFC10X45 Datasheet, Rubycon Distributor
420BXW47MEFC10X45 Details Description
Related parts for 420BXW47MEFC10X45
PLUG BANTAM/WIRE WRAP FMALE TERM datasheet.pdf
FITTING TEE FOR RACEWAY PD6 IVRY datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 135MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 144FBGA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
CONNECTOR - PRINTED CIRCUIT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 13K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf