Rubycon 420CXW100MEFC16X31.5
420CXW100MEFC16X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
420CXW100MEFC16X31.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420CXW100MEFC16X31.5.pdf
Availability of 420CXW100MEFC16X31.5
QUANTITY
420CXW100MEFC16X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420CXW100MEFC16X31.5
Internal Part NumberEIS-420CXW100MEFC16X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420CXW100MEFC16X31.5
Related Links420CXW100M, 420CXW100MEFC16X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
420CXW100MEFC16X31.5 Details Description
Related parts for 420CXW100MEFC16X31.5
SIDACTOR UNI 4CHP 95V 150A MS013 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 441MA 830 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 5A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 3A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf