Rubycon 420CXW68MEFC12.5X40
420CXW68MEFC12.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
420CXW68MEFC12.5X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420CXW68MEFC12.5X40.pdf
Availability of 420CXW68MEFC12.5X40
QUANTITY
420CXW68MEFC12.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420CXW68MEFC12.5X40
Internal Part NumberEIS-420CXW68MEFC12.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCXW
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current520mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420CXW68MEFC12.5X40
Related Links420CXW68M, 420CXW68MEFC12.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
420CXW68MEFC12.5X40 Details Description
Related parts for 420CXW68MEFC12.5X40
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 40 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT DEV FOR CC1000 868/915MHZ datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .380" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
IC EEPROM CRYPTO 10KB I2C 8UDFN datasheet.pdf
ADAPTER F/F TYPE N/3.5MM 18 GH datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 630VDC datasheet.pdf