Rubycon 420KXW120MEFC18X35
420KXW120MEFC18X35 picture photo
Mfg. Part Number
420KXW120MEFC18X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420KXW120MEFC18X35.pdf
Availability of 420KXW120MEFC18X35
QUANTITY
420KXW120MEFC18X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420KXW120MEFC18X35
Internal Part NumberEIS-420KXW120MEFC18X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420KXW120MEFC18X35
Related Links420KXW120, 420KXW120MEFC18X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420KXW120MEFC18X35 Details Description
Related parts for 420KXW120MEFC18X35
MOSFET N-CH 52V 2.6A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 67 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf