Rubycon 420KXW120MEFC18X35
420KXW120MEFC18X35 picture photo
Mfg. Part Number
420KXW120MEFC18X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420KXW120MEFC18X35.pdf
Availability of 420KXW120MEFC18X35
QUANTITY
420KXW120MEFC18X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420KXW120MEFC18X35
Internal Part NumberEIS-420KXW120MEFC18X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420KXW120MEFC18X35
Related Links420KXW120, 420KXW120MEFC18X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420KXW120MEFC18X35 Details Description
Related parts for 420KXW120MEFC18X35
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
FERRULE WIRE WHITE 18AWG 5000RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256FGBGA datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Analog Dimming 800mA 10-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 36A D1 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE STD REC 100V DO219AB-M datasheet.pdf