Rubycon 420MXC330MEFCSN35X35
420MXC330MEFCSN35X35 picture photo
Mfg. Part Number
420MXC330MEFCSN35X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXC330MEFCSN35X35.pdf
Availability of 420MXC330MEFCSN35X35
QUANTITY
420MXC330MEFCSN35X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXC330MEFCSN35X35
Internal Part NumberEIS-420MXC330MEFCSN35X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXC330MEFCSN35X35
Related Links420MXC330M, 420MXC330MEFCSN35X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXC330MEFCSN35X35 Details Description
Related parts for 420MXC330MEFCSN35X35
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
DC-DC CONVRT +/-15V 20W +/-.666A datasheet.pdf
DBL SPRNG ROLLR FOR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
TVS DIODE 140VWM 226.8VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TVPS00RF-25-61PA W/ PC CON datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf