Rubycon 420MXG100MEFCSN20X30
420MXG100MEFCSN20X30 picture photo
Mfg. Part Number
420MXG100MEFCSN20X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXG100MEFCSN20X30.pdf
Availability of 420MXG100MEFCSN20X30
QUANTITY
420MXG100MEFCSN20X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXG100MEFCSN20X30
Internal Part NumberEIS-420MXG100MEFCSN20X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXG100MEFCSN20X30
Related Links420MXG100M, 420MXG100MEFCSN20X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXG100MEFCSN20X30 Details Description
Related parts for 420MXG100MEFCSN20X30
IC CTRLR HOTSWAP POS VOLT 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
IC SINGLE 2-INPUT MUX 6XSON datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
M6/M8 RED LENSE datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 24SKT R/A PCB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT FP datasheet.pdf
IC RF TXRX 2.4GHZ 28VQFN datasheet.pdf