Rubycon 420MXG270MEFCSN30X30
420MXG270MEFCSN30X30 picture photo
Mfg. Part Number
420MXG270MEFCSN30X30
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXG270MEFCSN30X30.pdf
Availability of 420MXG270MEFCSN30X30
QUANTITY
420MXG270MEFCSN30X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXG270MEFCSN30X30
Internal Part NumberEIS-420MXG270MEFCSN30X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXG270MEFCSN30X30
Related Links420MXG270M, 420MXG270MEFCSN30X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXG270MEFCSN30X30 Details Description
Related parts for 420MXG270MEFCSN30X30
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
VOLTMETER 0-199.9VAC LED PNL MT datasheet.pdf
RES 115 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER DUAL 44QFN datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 1600VDC datasheet.pdf
IC OP AMP RRIO E-TRIM 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf