Rubycon 420MXK180MEFCSN22X30
420MXK180MEFCSN22X30 picture photo
Mfg. Part Number
420MXK180MEFCSN22X30
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXK180MEFCSN22X30.pdf
Availability of 420MXK180MEFCSN22X30
QUANTITY
420MXK180MEFCSN22X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXK180MEFCSN22X30
Internal Part NumberEIS-420MXK180MEFCSN22X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXK180MEFCSN22X30
Related Links420MXK180M, 420MXK180MEFCSN22X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXK180MEFCSN22X30 Details Description
Related parts for 420MXK180MEFCSN22X30
IC REG LDO 12V 0.75A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SOCKET ASSY LGA1150 G/F datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf