Rubycon 420MXK180MEFCSN22X30
420MXK180MEFCSN22X30 picture photo
Mfg. Part Number
420MXK180MEFCSN22X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXK180MEFCSN22X30.pdf
Availability of 420MXK180MEFCSN22X30
QUANTITY
420MXK180MEFCSN22X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXK180MEFCSN22X30
Internal Part NumberEIS-420MXK180MEFCSN22X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXK180MEFCSN22X30
Related Links420MXK180M, 420MXK180MEFCSN22X30 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXK180MEFCSN22X30 Details Description
Related parts for 420MXK180MEFCSN22X30
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
BATTRAX PROTECT DUAL 150A MS-013 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 5% 50W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M654-B 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GAS GAUGE LI-ION/POL 10CSP datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf