Rubycon 420MXK270MEFCSN30X25
420MXK270MEFCSN30X25 picture photo
Mfg. Part Number
420MXK270MEFCSN30X25
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
420MXK270MEFCSN30X25.pdf
Availability of 420MXK270MEFCSN30X25
QUANTITY
420MXK270MEFCSN30X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420MXK270MEFCSN30X25
Internal Part NumberEIS-420MXK270MEFCSN30X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.36A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420MXK270MEFCSN30X25
Related Links420MXK270M, 420MXK270MEFCSN30X25 Datasheet, Rubycon Distributor
420MXK270MEFCSN30X25 Details Description
Related parts for 420MXK270MEFCSN30X25
CONN HEADER 8POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT .8X.2" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CTV 39C MIXED(TWIN) PIN J/N RE datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 0.22UH datasheet.pdf