Rubycon 420QXW150MEFC18X35
420QXW150MEFC18X35 picture photo
Mfg. Part Number
420QXW150MEFC18X35
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
420QXW150MEFC18X35.pdf
Availability of 420QXW150MEFC18X35
QUANTITY
420QXW150MEFC18X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 420QXW150MEFC18X35
Internal Part NumberEIS-420QXW150MEFC18X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)420QXW150MEFC18X35
Related Links420QXW150, 420QXW150MEFC18X35 Datasheet, Rubycon Distributor
420QXW150MEFC18X35 Details Description
Related parts for 420QXW150MEFC18X35
IC DRVR/RCVR DUAL-RS232 5V 16DIP datasheet.pdf
TERMINAL TURRET HOLLOW .125" L datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.34"L X 3.24"W datasheet.pdf
MODULE PA UMTS1900 4X4MM 10-PIN datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW AMP 5 MBAR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 14A TO-220SIS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 960MA 210 MOHM datasheet.pdf
PC TERMINAL BLOCK 10POS datasheet.pdf
RES SMD 1.0351K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf